رزین, وبلاگ

آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر

آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر

در آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر خواهید آموخت که چگونه رزین اپوکسی را با هاردنر ترکیب کنید. مخلوط رزین و هاردنر نیاز به دقت بالایی دارد و برخی نکات باید در انجام این امر رعایت شود. در صورتی که این موارد در آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر رعایت نشود باعث می شود محصول رزینی شما آنطور که باید شکل نگیرد.

آموزش ترکیب رزین و هاردنر

اگر شما هم جزو تازه کاران رزین هستید، قطعاً ترکیب رزین و هاردنر یک چالش بزرگ و اساسی برای شما است. در آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر قصد داریم تا برخی نکاتی که باید حتماً به آن ها دقت کرد را اشاره کنیم. همانطور که می دانید رزین و هاردنر آن یک ترکیب بسیار مهم در ساخت یک محصول رزینی می باشد، پس باید در کار با آن بسیار حرفه ای شوید. با این آموزش با رزین بازار همراه باشید.

مقدار ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر

یکی از مهم ترین قسمت های این مخلوط کردن دقیقاً در همین جاست. بسیار مهم است که بدانید چه مقدار رزین و چه مقدار هاردنر را به هم ترکیب کنید. اگر این مقادیر به اندازه کافی نباشد یا بیش از حد مجاز باشد باعث می شود تا رزین شما خراب شود و شکل نگیرد یا بعضاً خشک نشود. در ابتدا دقت داشته باشید که هر نوع رزین و هاردنر نسبت ترکیب مخلوط خود را دارد. پس از تهیه رزین با کیفیت حتماً از فروشنده این نسبت ترکیب را بپرسید.

مدت زمان ترکیب رزین و هاردنر

مسئله دیگری که بسیار مهم است این می باشد که چه مقدار زمان باید صرف مخلوط کردن و ترکیب آن ها باید انجام شود. مواردی مثل دمای رزین و هاردنر، دمای محیط، سرعت مخلوط کردن بستگی دارد. اگر دمای محیط و رزین شما 25 درجه سانتی گراد باشد، 5 دقیقه همزدن رزین و هاردنر می تواند کفایت کند.

آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر

آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر

وسیله مخلوط رزین و هاردنر

قالب های مخصوص این کار بهترین ظروف برای ریختن رزین و هاردنر می باشد. چوب آبسلانگ ارزان ترین و راحت ترین ابزاری است که می توانید تهیه کنید و برای بهم زدن این دو از آن استفاده کنید. از این چوب های آبسلاگ در هم زدن رنگ رزین نیز بسیار استفاده می شود. ترکیب کردن این رنگ ها با رزین و هاردنر و همچنین قالب های سیلیکونی نیاز به چنین ابزاری خواهید داشت.

شفاف نشدن رزین پس از ترکیب

حال برخی موارد ممکن است پس از ترکیب و بهم زدن، رزین شفافی نداشته باشید. از این دست موارد بخصوص برای افراد تازه کار بسیار رخ می دهد و تنها دلایلی که می تواند باعث این رخداد باشد موارد زیر می باشد:

  • وجود آلودگی و چربی در ظروف استفاده شده(آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم را مطالعه کنید)
  • وجود رطوبت بسیار بالا در محیط
  • وجود آب در قالب و رزین
  • بی کیفیت بودن رزین و هاردنر

مشکل چسبناک بودن رزین

در برخی موارد دیده می شود که رزین و هاردنر ترکیب شده و کار شده روی محصولات رزینی، پس از چند روز چسبناک می شوند. تنها حالتی که می تواند باعث چنین مشکلی شود عدم ترکیب و بهم زدن صحیح می باشد. دقت کنی که رزین و هاردنر در تمام نقاط ظرف شما بهم زده شود. در حالاتی رزین در دور ظرف با هاردنر ترکیب نمی شود.

چند نکته بیشتر در آموزش ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر

بررسی قواعد ژل تام یکی از مواردی است که باعث می شود دقت شما را در حین انجام این کار افزایش دهد و همچنین نتیجه بسیار بهتری را حاصل شود. در ترکیب رزین و هاردنر تا جایی هم زدن را ادامه دهید که دیگر رد حرکت همزدن خود را نتوانید ببینید. همچنین استفاده از ابزار مناسب در نتیجه و خروجی کار بسیار مهم می باشد.

سعی بر آن داشته باشید که حتماً از ابزار و ظروف با کیفیت و مناسب استفاده کنید. ظرف شما بهتر است کاملاً با دیواره های صاف باشد تا رزین و هاردنر به بخش هایی از آن نچسبد و قرار نگیرد. استفاده از همزن های مخصوص نیز می تواند حرکات ترکیب کردن را بهتر انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *