رزین, وبلاگ

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم

در صورتی که شما در زمینه رزین و ساخت آثار رزینی فعالیت دارید می دانید که باید آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم کار را بلد باشید. زیرا پاک کردن و تمیز کردن لوازم کار رزین پس از اتمام کار مسئله بسیار مهمی می باشد. این امر به شما کمک می کند تا در صورت استفاده مجدد از لوازم رزین دجار مشکل شوید.

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم رزین

در هر بار استفاده از لوازم در ساخت یک آثار رزینی این لوازم دچار آلودگی های محیطی می شود. همچنین رزین که یک ماده چسبناک می باشد به این لوازم می چسبد. پس مسئله بسیار مهمی می باشد که هر باره این لوازم و ابزار های رزین تمیز شوند تا در استفاده دوباره مجدد قابل مصرف باشند.

رزین بدلیل چسبناک بودن به تمام ابزار ها و لوازم شما می چسبد و باید بالافاصله پس از استفاده آن ها را تمیز کرد تا برای همیشه به ابزار ها نچسبد. نه تنها رزین بله مواد دیگری مثل رنگ رزین هم باعث می شود تا شما به شکل بسیار دقیقی بگونه ای که ابزار و لوازم آسیب نبیند آن ها را تمیز کنید.

استفاده مجدد از لوازم و تمیز کردن آن ها

ابزار ها و لوازمی در تولید یک محصول رزینی مورد استفاده قرار می گیرند که مجدد می تواند آن ها را تمیز کرد و از آن ها بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. البته باید متذکر شد که استفاده صحیح و تمیز کردن آن ها نیز بسیار مهم می باشد. در ادامه نام برخی لوازم را اشاره می کنیم که می توان آن ها را تمیز کرده و مجدد در پروژه بعدی از آن ها استفاده کرد.

 • همزن
 • ظروف رنگ
 • ظروف رزین
 • ظروف جهت ترکیب کردن
 • کاردک
 • لیسه
 • قالب سیلیکونی

مواد تمیز کننده رزین

همانطور که در ابتدای آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم گفته شد، رزین بدلیل چسبناک بودن به ظروف و لوازم کار شما می چسبند و نیاز است که آن ها جهت استفاده مجدد بدون دردسر و مشکل از روی لوازم تمیز شوند. مواد هایی که می توانند رزین را در خود حل کنند به شکل زیر هستند.

 • استون
 • تینر
 • زایلن
 • بوتانول

پاک کردن رزین از روی لوازم

بهتر این هست که با استون های صنعتی قسمت هایی که رزین به لوازم و ابزار ها و حتی ظروف چسبیده است را تمیز کنید. تینر هم بسیار ماده قوی برای پاکسازی می باشد اما بوی بد آن آزار دهنده می باشد به همین جهت بهترین گزینه استون های صنعتی می باشد.

پاک کردن رزین از روی دست

در استفاده از رزین و رنگ رزین و موارد این چنینی رزین بازار پیشنهاد می کند از دستکش های مخصوص استفاده کنید. اما اگر رزین به دستان شما چسبید و با مایع دستشویی از بین نرفت از استون برای دستان خود هم می توانید استفاده کنید.

پاک کردن رزین از روی اجسام

در صورتی که رزین به قبسمت هایی از اجسام مثل میز شما چسبیده است روش های دیگر برای پاکسازی آن ها وجود دارد. در ابتدا دقت داشته باشید که از بین بردن آن ها از روی اجسام بالافاصله بسیار مهم است زیرا از بین بردن آن ها مدام سخت تر می شود. در ادامه برخی روش های تمیز کردن رزین از روی اجسام در آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم اشاره می شود.

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم

پاک کردن رزین از روی اجسام بوسیله حرارت

همانطور که در آموزش دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی توضیح داده شوده بود، یکی از مواردی که باعث سخت نشدن رزین اپوکسی می شود حرارت بالا است. حرارت بالا باعث می شود تا رزین شل شود و حالت سختی خود را از دست بدهد. دقت داشته باشید در این روش حتماً از دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید.

پاک کردن رزین از روی اجسام بوسیله حرارت

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم بوسیله حرارت

ابتدا قسمت موردنظر را به استون آغشته کنید سپس محل را با سشوار صنعتی حرارت دهید. این حرارت را یک به یک به قسمت های مختلف ادامه دهید و سعی کنید در مقابل بخار هایی که تولید می شود قرار نگیرید. در نهایت با یک کاردک سعی کنید رزین اپوکسی باقی مانده را جمع کنید.

پاک کردن رزین از روی اجسام بوسیله انجماد

همانطور که دمای بسیار بالا رزین اپوکسی را مورد واکنش قرار می دهد، در دمای بسیار پایین هم چنین اتفاقی میافتد. در نظر داشته باشید که در این روش می بایست یک اسپری منجمد کننده را تهیه کنید. در تمامی نواحی به قدری اسپری کنید که تمام آن منجمد شود.

پاک کردن رزین از روی اجسام بوسیله انجماد

آموزش تمیز کردن رزین روی لوازم بوسیله انجماد

سپس با استفاده از کاردک و یک چکش به آن ضربه بزنید تا خرد شود. بسیار دقت کنید که به اجسام خود صدمه وارد کنید. اگر این شکستگی و خردشدگی رخ نداد از اسپری بیشتر در محل مورد نظر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *