رزین, وبلاگ

آموزش خشک کردن رزین اپوکسی

آموزش خشک کردن رزین اپوکسی

در آموزش خشک کردن رزین اپوکسی خواهید آموخت که چگونه رزین اپوکسی را سریع تر خشک کنید. خشک کردن رزین اپوکسی پس از اتمام کار بسیار مهم می باشد تا آثاری که ساخته شده حفظ شود و تغییر شکل ندهد. به همین جهت می بایست رزین اپوکسی کاملاً خشک شود.

آموزش خشک کردن رزین اپوکسی

رزین اپوکسی و هاردنر آن بسته به نوع و کیفیت آن ها معمولاً پس از 24 ساعت خشک می شوند. باید دقت کرد که پس از این مدت خشک شدن بصورت کامل نبوده است و به زمان بیشتری جهت خشک کردن رزین اپوکسی نیاز دارد. از همین رو می بایست حداکثر تا یک هفته به آن زمان ندهید تا کامل خشک شود.

پیشتر در مورد این که رزین چیست؟ در وبلاگ رزین بازار کامل صحبت شده بوده است. رزین اپوکسی به جهت خشک شدن نیاز به یک هاردنر دارد. این هاردنر کمک می کند تا رزین به سطح چسبیده و خشک شود. موارد بکار رفته در فرمول ساخت رزین و هاردنر در خشک شدن آن بسیار موثر می باشد.

ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر

ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر خود باعث خشک کردن رزین اپوکسی می شود. پس دقت داشته باشید که همیشه رزین را بهمراه هاردنر مخصوص خود تهیه کنید. یکی از مواردی که باعث می شود تا این ترکیب باعث خشک شدن آن شود ایجاد گرما در آن ها می باشد.

زمانی که رزین اپوکسی و هارنر را در یک ظرف سیلیکونی رزین قرار می دهید، ترکیب شیمیایی این دو باعث گرما در آن می شود اما کافی نیست. گرم کردن ظرف سیلیکونی رزین نیز یکی دیگر از عواملی است که در خشک شدن آن تاثیر گذار است. محیط کار نیز باید گرمای کافی را داشته باشد.

گرم کردن واکنش رزین اپوکسی

همانطور که در آموزش خشک کردن رزین اپوکسی در ابتدا گفته شد، گرما یکی از مهم ترین عوامل خشک شدن رزین می باشد. شما می توانید پیش از شروع کار حداکثر تا ده دقیقه ظروف رزین و هاردنر را در یک ظرف آب گرم قرار دهید. این کار باعث می شود تا سرعت خشک کردن رزین اپوکسی پس از اتمام کار افزایش یابد.

دقت داشته باشید که پس از استفاده از رزین و هاردنر در حین کار می توانید با سشوارهای صنعتی به آن ها گرما دهید. اما در نظر داشته باشید که گرمای بیش از اندازه باعث می شود تا رزین ترک بخورد یا دچار حباب شود و در این صورت نیاز به حباب گیری رزین اپوکسی باشد.

افزایش دمای محیط کاری

یکی دیگر از روش های آموزش خشک کردن رزین اپوکسی افزایش دمای محیط کاری می باشد. این کار باعث می شود تا رزین اپوکسی و هاردنر از دمای محیط تاثیر گرفته و سریعتر خشک شوند. این دما در حداقل ترین مقدار خود می تواند بر روی 20 درجه سانتی گراد باشد.

محیط هایی که دارای دمای بیشتری هستند می تواند برای محیط کاری بهتر باشند. توجه کنید که از تابش مستقیم خورشید برای این کار استفاده نکنید. یک محفظه گرم یا حتی فر با دمای ملایم نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

آموزش خشک کردن رزین اپوکسی

آموزش خشک کردن رزین اپوکسی

عوامل منفی در خشک کردن رزین اپوکسی

همانطور که در آموزش خشک کردن رزین اپوکسی مواردی گفته شد تا حشک کردن سریعتر انجام شود، باید برخی موارد هم گفته شود که انجام آن ها بر خلاف تصورمان کمکی به این مسئله نمی کند و باعث اختلال در نتیجه کار می شود.

  • استفاده از هاردنر با مقدار بیشتر
  • استفاده از هاردنرهای مختلف دیگر با همان رزین اپوکسی
  • افزایش استفاده از رزین و هاردنر در حین و پس از اتمام کار
  • افزودن موارد دیگر مثل چسب یا …
  • استفاده از دستگاه uv بدون توجه به نوع رزین و دستگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *