رزین, وبلاگ

دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی

دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی

دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی در کار با رزین و ساخت یک محصول رزین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دلایل سفت نشدن رزین یا دلایل خیس ماندن رزین را امروز قصد داریم تا در یک مقاله آموزشی با سوالات پر تکرار در این مورد آموزش دهیم. با رزین بازار همراه باشید.

دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی

افرادی که در زمینه رزین و ساخت محصولات هنری و آثار رزینی فعالیت دارند، قطعاً با مشکلاتی همچون سخت نشدن رزین اپوکسی سر و کار داشته اند. همانطور که می دانید اگر رزین اپوکسی کار شده در یک سازه خیس بماند یا سفت و محکم نشود، محصول ساخته شده قابل استفاده نخواهد بود. همچنین در این شرایط نمی توان گفت یک محصول قابل قبول ساخته شده است.

پس بسیار مهم است که یک آثار رزینی ساخته شده با رزین اپوکسی تمامی متریال های کار شده در آن استیبل شده باشد و از نظر کیفیت و ظاهر قابل قبول باشد. در ادامه آموزش دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی سخت نشدن رزین اپوکیس و نرم شدن آن را توضیح خواهیم داد.

کم بودن هاردنر

یکی از دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی می تواند کم بودن هاردنر باشد. البته که نمی توان منکر آن شد که کیفیت هاردنر نیز بسیار مهم است. اما اگر حتی کیفیت آن هم خوب باشد اما به نسبت رزین استفاده شده هاردنز استفاده نشود، باعث سفت نشدن و شل بودن رزین اپوکسی می شود.

وجود رطوبت

دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی

دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی

وجود رطوبت در ظرف یا در رزین اپوکسی استفاده شده می تواند یکی دیگر از دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی باشد. باید حتماً دقت داشته باشید که ظرفی که برای رزین اپوکسی استفاده می شود حتماً خشک باشد. بهتر است از ظروف پلی اتیلن، شیشه ای، آلومینیومی و یا استیل استفاده شود. در ادامه به چند مسئه در مورد ظرف رزین دقت داشته باشید:

 • ظرف یا قالب رزین حتماً خشک باشد
 • ظرف رزین رطوبت نداشته باشد
 • اگر ظرف با حلال هایی مثل الکل یا استون تمیز شده است باید کاملاً بپرد
 • بهتر است در هر پروژه کاری از یک ظرف جدید استفاده شود
 • پیشنهاد می شود آموزش خرید قالب سیلیکونی رزین را مطالعه کنید.

ترکیب اپوکسی و هاردنر

این مسئله بسیار مهم است که رزین اپوکسی شما با هاردنر بخوبی ترکیب شده باشد. جهت ترکیب این دو می توانید از ظروف همزن رزین استفاده کنید. ترکیب این دو باید به قدری انجام شود که کاملاً به یک شکل مخلوط شده یک دست دراید. نسبت ترکیب این دو باید 3 به 1 باشد. یعنی 3 گرم رزین و 1 گرم هاردنر.

دمای محیط

بهتر است قبل از این که کار خود را با رزین ها شروع کنید، دمای محیط کار و سطح کار را تنظیم کنید. دمای محیط کار بهتر است از 10 درجه ساتتی گراد کمتر باشد. دمای سطح هم بهتر است از 5 درجه سانتی گراد کمتر باشد. دمای بسیار بالا(هوای گرم) و دمای بسیار پایین(هوای سرد) هر دو از دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی می باشد.

رزین و هاردنر بی کیفیت

بعضاً ممکن است برای یک شخص حرفه ای یا کسی که این موارد را بلد است مشکل سفت نشدن رزین اپوکسی رخ دهد. یکی از دلایلی که باید به آن توجه کند کیفیت رزین و هاردنر می باشد. دقت داشته باشید که تاریخ انقضاء رزین و هاردنر شما نگذشته باشد. اگر قدیمی باشد قطعاً خاصیت سفت شدن خود را از دست داده است.

افزودنی های رزین

یکی دیگر از دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی می تواند افزودنی هایی باشد که به آن اضافه کردیم. بطور مثال رنگ رزین که اضافه شده است باید بررسی شود که آیا سازگاری دارند یا خیر. بهتر است از رنگ های رزین با کیفیتی استفاده کنید که بیشترین سازگاری را با رزین اپوکسی و هاردنر آن دارند.

سوالات پر تکرار

در این قسمت سوالات پر تکراری که کاربران از رزین بازار داشته اند را بهمراه پاسخ درج می کنیم. سوالات در مورد دلایل سخت نشدن رزین اپوکسی می باشد. در این قسمت همراه ما باشید و اگر سوالی داشتید از طریق نظرات بپرسید.

 • اگر به هر دلیلی رزین دیگر خشک نشد چه باید کرد؟
  • در این صورت رزین در دمای 50 تا 60 درجه قرار گیرد. اگر خشک نشود دیگر نمی توان از آن استفاده کرد.
 • رزین من بعد از دو روز هنوز خشک نشده، چه کار کنم؟
  • اگر این دلایل و موارد مرتبط را چک کرده باشید به احتمال زیاد بدلیل ترکیب نامناسب رزین اپوکسی و هاردنر بوده است و دیگر خشک نمی شود.
 • اگر پس از خشک شدن و نهایی شدن محصول در شرایط نامناسبی قرار گیرد خراب می شود؟
  • این طبیعی است که محصولات با سازه ها و متریال های مختلف در شرایط نامطلوب دچار مشکل شوند. اما اگر رین شما کاملاً خشک شود پس از آن معمولاً دیگر مشکلی برایش رخ نمی دهد.
 • اگر رزین خشک نشد و کوره برای دمای 50 تا 60 درجه نداشتیم چه کنیم؟
  • می توانید محصول را در داخل فر قرار دهید و در این دما نگهداری کنید. زمان نهایتاً 30 دقیقه می تواند کارساز باشد.
 • بر روی سطح چوبی بزرگی رزین و هاردنر ریخته ام که خشک نشده است، چه کار باید انجام دهم؟
  • قطعاً اگر میز بزرگ باشد امکان گرم کردن محیط یا قرار دادن آن در کوره وجود ندارد. باید رزین را با کاردک جمع کنید و پس از پاکسازی مجدد اقدام کنید.
 • رزین اپوکسی من با هاردنر متفاوت بود و از دو شرکت مجزا بود، دلیل خشک شدن می تونه این باشه؟
  • بله دقیقاً. هر شرکت فرمول خاص خود را دارد. بهتر است رزین اپوکسی و هاردنر از یک شرکت تهیه شود.
 • رزین فله ای خریدم، تمام موارد را با دقت انجام دادم، اما خشک نمی شود؟
  • قطعاً بدلیل رزین بی کیفیت بوده است. دقت داشته باشید که رزین و هاردنر را از شرکت یا فروشگاه معتبر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *