رزین, وبلاگ

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی چیست؟ پیشتر در وبلاگ رزین بازار در رابطه با رزین توضیحاتی داده شده بود. رزین اپوکسی از رزین های دو جزئی است که شامل سخت کننده یا هاردنر و رزین می باشد. این جزئی که رزین اپوکسی را تشکیل می دهند کاربرد های متفاوتی دارد و گاهاً مثل یک چسب دو قلو استفاده می شود. از رزین اپوکسی بیشتر بعنوان یک چسب در محصولات رزینی که موارد تزئینی دارند در صنایع هنری استفاده می شود.

رزین اپوکسی چیست؟

همانطور که گفته شد رزین اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است. این رزین ها در محصولات هنری و دستی و آثار رزینی استفاده بسیاری دارند بطوری که رزین اپوکسی زمانی که با اکسیژن ترکیب شود هاردنر آن عمل می کند و سریع خشک و سفت می شود و مانع از آن می شود که تزئینات یک محصول هنری از ان محصول جدا شود و همچنین جلوه بسیار ویژه ای به آن می دهد.

رزین اپوکسی دو جزئی چیست؟

اکثراً رزین های اپوکسی بصورت دو جزئی هستند که از رزین ها و هاردنر ها تشکیل شده است. رزین های یک جزئی و سه جزئی هم وجود دارند که در صنایع خاصی کاربرد های بسیار خاصی دارند و مورد استفاده عموم قرار نمی گیرند. این رزین های اپوکسی در تمام فروشگاه ها و بازار رزین از همین دو جزء تشکیل شده اند.

رزین های اپوکسی با توجه به این که از یک هاردنر استفاده می کنند، باز هم نیاز به زمان دارند تا این ماده بر روی محصولاتی مثل برد ام دی اف رزین سفت و محکم شود. زمان اولیه برای سفت شدن و محکم شدن یک رزین 24 ساعت است اما جهت قطعی شدن این ماده بر روی محصولات بهتر است چند روزی به آن زمان داده شود تا کاملاً مستحکم شوند.

ویژگی های رزین اپوکسی

رزین اپوکسی به جهت ویژگی های خاصی که دارد کاربرد های فراوانی در انواع صنایع داشته که منجر شده است تا این ماده یک ماده پر استفاده تلقی شود. رزین اپوکسی به جهت این که به راحتی در دسترس عموم قرار میگیرد و ماده های شیمیایی آن خطرناک نیستند توسط مردم در هر محیطی قابل استفاده می باشد. در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

 1. چسبندگی بسیار قوی
 2. قابل استفاده در هر محیطی
 3. ایستادگی مناسب در برابر اسید ها
 4. استحکام بسیار بالا در برابر نیروهای مختلف
 5. آتش زا نبودن رزین اپوکسی
 6. تحمل فشار بسیار بالا به میزان 5 تن در هر سانتی متر مربع
 7. قابلیت رسیانا شدن بعنوان یک عایق الکتریسیته
 8. عدم چسبیدن به آلودگی ها
 9. مقاومت بسیار بالا در مقابل دما پس از خشک شدن
 10. قابل استفاده از رنگ رزین و تنوع بسیار بالای آن

کاربرد رزین اپوکسی

همانطور که تا به الان متوجه شدید، رزین اپوکسی با توجه به ویژگی هایی که دارد بسیار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در محصولات هنری که محبوبیت بسیار بالایی دارد، به جهت اتصال قطعات تزئینی کوچک نیز مورد استفاده قرار میگیرد که با استفاده از چسبندگی و زیبایی ظاهری که دارد تاثیر بسزایی در یک محصول و آثار هنری دارد.

علاوه بر آن که رزین اپوکسی در کسب و کارهای کوچک و هنری کاربرد بسیاری دارد بخصوص زیورآلات، صنایع بسیار بزرگ نیز بدلیل این که مواد شیمیایی آن خطرناک نیستند استفاده و کاربرد های بسیار زیادی دارد. در ادامه به برخی از کاربرد های رزین اپوکسی در صنایع مختلف اشاره خواهیم کرد.

 • فراوری های سنگی مثل اسب و تایل
 • ساخت زیور آلات
 • قالب های سیلیکونی
 • کفش پوش های صنعتی
 • فراوری های چوبی

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *