رزین, وبلاگ

رزین طبیعی چیست؟

رزین طبیعی چیست؟

رزین طبیعی چیست؟ رزین طبیعی ماده ای است که از طبیعت و گیاهان گرفته می شود. این ماده که همانند یک شیره چسبناک می باشد و معمولاً به رنگ قهوه ای تیره رنگ می باشد به این دلیل که از طبیعت و گیاهان گرفته می شود رزین طبیعی می گویند. این ماده های رزین طبیعی برخلاف رزین مصنوعی هیچ گونه مواد شیمیایی ندارند و استفاده های بسیاری از آن ها در صنایع می شود.

رزین طبیعی چیست؟

رزین طبیعی از گیاهانی مثل درختان گرفته می شود که بسیار چسبناک می باشد و به همین جهت در برخی موارد از رزین طبیعی بعنوان چسب نیز استفاده می شود. رزین طبیعی در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است اما امروزه بدلیل وجود رزین مصنوعی که از رزین طبیعی الهام گرفته شده است و ترکیبات شیمیایی زیادی دارد بیشتر استفاده می شود.

رزین طبیعی معمولاً در مایعات حل نمی شود به جز الکل که بدلیل ساختار شیمیایی آن می باشد. رزین طبیعی معولاً از درختانی مثل درخت کاج نیز گرفته می شود. امروزه با استفاده از ابزار و لوازم رزین می توان محصولات هنری بسیار زیبایی با رزین تولید کرد. تولید محصولات رزینی امروزه یکی از پر مخاطب ترین و پولساز ترین شغل های دنیا به حساب می آید.

ویژگی های رزین طبیعی

از ویژگی های رزین طبیعی به مهم ترین آن که از طبیعت یافت می شود و عاری از هرگونه مواد شیمیایی است می توان اشاره کرد. رزین طبیعی معمولاً بصورت شفاف و رنگ های قهوه ای تیره می باشد. از دیگر ویژگی رزین های طبیعی چسبناک بودن آن است که البته در مرور زمان بسیار سفت و محکم می شود. تهیه و استفاده از رزین طبیعی بسیار مشکل است و به همین جهت معمولاً از رزین مصنوعی استفاده می شود.

  1. فقط در طبیعت و گیاهان یافت می شود
  2. بسیار چسبناک می باشد
  3. دارای رنگ های شفاف و قهوه ای تیره است
  4. به مرور زمان سفت و محکم می شود

انواع رزین طبیعی

با توجه به این که رزین طبیعی در طبیعت یافت می شود، دارای نوع های گوناگونی می باشد. زیرا گیاهان در طبیعت به شکل های مختلفی و ویژگی های خاصی رشد می کنند که در ساختار آن ها بدلیل تشابهات و ترکیب هایی که با طبیعت صورت می گیرد باعث می شود هر موادی از این گیاهان به شکل های مختلف دیگری ظاهر شوند.

رزین طبیعی گیاهی

  1. کلوفان یا روزین: پس مانده تقطیر شده و تصفیه نشده مغز چوب درختان، شیره ساقه ها و ریشه های درخت هایی مثل کاج
  2. سندروس و لیگنین: فقط در شیره های درختانی مثل درخت کاج یافت می شود
  3. سنگ های زنتی کهربا یا امبر: این سنگ ها بدلیل سخت شدن و فسیل شدن صمغ گیاهی بدت می آیند که به رنگ های زرد و آبی است

رزین طبیعی حیوانی:

تنها در یک سری از حشره ها که به نام شلاک هستند به دست می آیند. این حشره ها لاک سازی بومی بوده و در هند و تایلند  یافت می شوند که براقی بسیار زیادی را به محصولات بخصوص رزینی می داده است.

رزین طبیعی معدنی:

  1. رزین کوپال و کول تار: این رزین ها از قطران زغال سنگ بدست می آید و منشا سنگواره ای دارد. کولتار که برای بهبود و اصلاح مقاوت و همچنین نفوذ ناپذیری رزین ها مورد استفاده می شود بسیار محبوب است.
  2. قیر طبیعی که از تبخیرات مواد نفتی خام و به شکل مواد معدنی استخراج می شود.

کاربرد رزین طبیعی

متاسفانه یا خوشبختانه رزین های طبیعی دیگر مثل گذشته کاربرد چندانی در صنایع ندارند و جایگاه خود را بدلیل وجود رزین های مصنوعی از دست داده اند. رزین های طبیعی بدلیل این که در یک طیف رنگی بوده اند و قابلیت سفارشی سازی بسیار کمتری داشته اند نتوانستند جایگاه خود را حفظ کنند. اب این وجود در رزین های مصنوعی رنگ رزین بسیار در استفاده از رزین ها مورد استفاده قرار میگیرد.

رزین طبیعی در گذشته کاربرد های بسیار زیادی داشته است که در محصولات هنری استفاده های زیادی می شد. اما بیشترین کاربرد را در صنایعی داشت که از رزین طبیعی بعنوان یک چسب بسیار قوی استفاده می شد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *