رزین, وبلاگ

رزین پلی استر

رزین پلی استر

رزین پلی استر یکی دیگر از انواع رزین مصنوعی می باشد. پیش تر در مورد رزین مصنوعی صحبت شده بود و این رزین های مصنوعی که از مواد شیمیایی ساخته می شوند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند که یکی از این رزین های مصنوعی رزین پلی استر می باشد که جزو محبوب ترین رزین های مصنوعی به شمار می رود و استفاده و کاربرد های بسیار فراوانی دارد.

رزین پلی استر

رزین پلی استر از واکنش های اسید های آلی دو عاملی و الکل های چند عاملی بدست می آید. مالئیک انیدرید با دو گروه عاملی اسیدی ماده های اولیه معمول برای تولید رزین پلی استر است.رزین پلی استر غیر اشباع پلیمرهای تراکی تشکیل شده است از واکنش الکل های پلی هیدریک با اسید های کربوکسیلیک دو عاملی. پلی ال ها یا همان الکل های پلی هیدریک شامل گلیکول هایی مثل اتلین گلیکول هستند که این اسید ها معمولاً از فتالیک اسید و مالئیک اسید استفاده شده اند.

رزین پلی استر و مواد شیمیایی آن

رزین پلی استر در واکنش با آب که یک محصول جابنی واکنشی می باشد بصورت مداوم حذف می شود تا واکنش به سمت کامل شدن پیشروی کند. استفاده از پلی استر های غیراشباع و افزودنی های آن رزین را کاهش می دهد. رزین مایع اولیه را از طریق ایجاد اتصالات عرضی تبدیل به جامد می کند. این عمل به وسیله ایجاد رادیکال‌های آزاد در پیوندهای غیراشباع با تکثیر از طریق واکنش زنجیری با پیوندهای غیر اشباع مولکول مجاور و اتصال آن‌ها یه یکدیگر انجام می‌پذیرد.

رزین پلی استر

رزین پلی استر

ویژگی رزین پلی استر

رزین پلی استر بدلیل سختی که با ترکیب با هاردنر بدست می آورد همانند رزین های طبیعی و مصنوعی دیگر کاربرد بسیاری پیدا کرده است. همچنین این رزین های مصنوعی مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارند. به همین جهت عمر شی یا محصولی که از رزین پلی استر در آن استفاده شده است طولانی می شود و در مقابل حرارت و حملات شیمیایی دیگر مقاومت بالایی پیدا می کند.

مزایای رزین پلی استر

  • مقاومت مناسب در برابر حلال‌ های مختلف
  • مقاومت مناسب در برابر آب و هوا
  • قیمت ارزان‌ تر
  • تحمل دمایی تا 80 درجه سانتی‌گراد
  • مرطوب‌ کنندگی مناسب الیاف شیشه

معایب رزین پلی استر

  • بوی بسیار زیاد شبیه به استایرن
  • اختلاط سخت‌ تر نسبت به سایر رزین‌ ها از جمله اپوکسی‌ های دو جزئی
  • نامناسب بودن برای تشکیل پیوند با بسیاری از سطوح
  • خواص ضعیف‌ تر نسبت به رزین اپوکسی

کاربرد رزین پلی استر

رزین پلی استر در ساخت مواد های قالب سازی مثل قالب سیلیکونی بعنوان تونر در چاپگرهای لیزری و بعنوان پیونده در رنگ های پلی استر کوره ای مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین پنل های دیواری ساخته شده با استفاده از رزین پلی استر تقویت می شوند و معمولاً در رستوران ها، اشپزخانه ها و مکان هایی که نیاز به دیوارهای قابل شستشو دارند استفاده می شوند. رزین پلی استر در مجسمه سازی و کارهای صنعتی این چنینی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. خصوصیات و زیبایی های این ماده شیمیایی باعث شده است تا در زمینه های دکوراسیون داخلی نیز در برخی محصولات مورد استفاده قرار گیرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *