رزین که به انگلیسی Resin گفته می شود ماده یا شیره ای است که از شاخه ها و تنه های درختان معمولاً در فصل بهار گرفته می شوند. از رزین در گذشته بعنوان چسب استفاده می شد که امروزه دیگر کاربرد های بسیاری پیدا کرده است. رزین استفاده های بسیاری در حال حاضر دارد و همچنین انواع مختلف آن باعث شده است تا کاربردهای بیشتری نسبت به قبل داشته باشد که هر کدام طرز استفاده و شکل متفاوتی با یکدیگر دارند که مهم ترین آن ها استفاده آن در آثار رزینی می باشد.

رزین اپوکسی

از انواع رزین می توان به رزین اپوکسی اشاره کرد که کاربرد های بسیار بیشتری نسبت به نوع های دیگر رزین دارد. رزین اپوکسی که از فراورده های نفتی تشکیل می شود شفافیت بسیار بالایی دارد و در آب حل نمی شود و سختی و استحکام بالایی دارد و در صنایع ساختمانی و هنری بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

رزین اپوکسی بر اساس نوع هاردنر یا سخت کننده به اپوکسی پلی آمین و پلی آمید نیز دسته بندی می شود. همچنین این اپوکسی ها بر اساس شفافیت به دو نوع رقیق و غلیظ نیز تقسیم می شود. بطور خلاصه رزین اپوکسی غلیظ در ساخت آثار رزینی و زیورآلات رزینی بدلیل تحدب و تمیز نگاه داشتن کناره ها استفاده می شود. اما رزین اپوکسی رقیق برای آثاری که رزین و رنگ روی کار لغزش داشته باشد بسیار مناسب تر است.